Podział wśród gdańskich muzułmanów. Hani Hraish odwołany z funkcji imama

Tatarska część gdańskiej społeczności muzułmańskiej odwołała dotychczasowego imama Haniego Hraisha. Powód? Konflikty personalne i różnice pomiędzy Tatarami a pozostałą częścią muzułmanów. Tatarzy: – Przez obecną sytuację w meczecie czujemy się jak intruzi, nie jak gospodarze. Hraish: – Stałem się ofiarą nagonki.
Choć w piątki modlitwa odbywa się o godz. 13.30, pierwsi muzułmanie pod bramę gdańskiego meczetu przychodzą jeszcze przed 13. Dużą część wiernych, którzy czekają na piątkowe modły stanowią konwertyci, czyli osoby, które zmieniły wyznanie i studenci przyjeżdżający na studia do Trójmiasta.

Modlitwa w meczecie

Gdy drzwi do meczetu się otwierają, mężczyźni zdejmują buty i udają się do pomieszczenia na parterze. Magda, studentka, która islam przyjęła w styczniu, instruuje mnie, że kobiety modlą się na emporze. Żeby uczestniczyć w modlitwie, muszę jeszcze zdjąć buty i założyć chustę, która zakryje włosy i ramiona.

– Chodzi o to, by kobieta nie rozpraszała mężczyzny. Gdy w meczecie jest jedna sala, kobiety modlą się z tyłu, we własnym gronie – tłumaczy Magda.

Jej starsza koleżanka, która na islam przeszła cztery lata temu, przynosi mi beżową chustę i pomaga spiąć ją odpowiednio agrafką. Wchodzimy do części przeznaczonej dla kobiet. Jedenaście kobiet w ciszy i skupieniu modli się, siedząc na podłodze, część z nich czyta Koran.

Całość na: http://m.trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,106540,16021375,Podzial_wsrod_gdanskich_muzulmanow__Hani_Hraish_odwolany.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s