„Nadciąga noc” Anthony Shadid

image001

„Nadciąga noc. Irakijczycy w cieniu amerykańskiej wojny” to zdaniem wielu jedna z najlepszych książek o współczesnym Iraku. Jej autor, amerykański korespondent bliskowschodni, Anthony Shadid za swoje relacje z Iraku dwukrotnie został uhonorowany najważniejszą amerykańską nagrodą dziennikarską – Nagrodą Pulitzera. Za pierwszym razem w roku 2004 komisja uzasadniała werdykt niespotykaną zdolnością Shadida do dokumentowania głosów i emocji Irakijczyków, w czasie amerykańskiej inwazji z roku 2003.

– Shadid pokazuje Irak oczami Irakijczyków, to nie jest relacja kogoś oderwanego od ich kultury, kogoś, kto się dopiero z nią zapoznaje – podkreślała Anna Brynkus-Weber, redaktorka polskiego wydaniaksiążki „Nadciąga noc”. Sam Shadid w jednym z wywiadów opowiadał, że Amerykanie są zmęczeni kolejnymi doniesieniami o liczbie zabitych w Iraku. On, o trwającym tam konflikcie, opowiada nie przez liczby, ale głosem zwykłych ludzi, którzy muszą zmagać się z życiem w permanentnym chaosie i niebezpieczeństwie.

Recenzja książki : http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/1117345,Nadciaga-noc-W-Iraku-po-godz-22-nawet-koty-boja-sie-wychodzic-na-ulice

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s