Walki w Jemenie

52479-st-original

Główne walki między szyickimi rebeliantami a siłami rządowymi poprzedziło bombardowanie jemeńskiego lotnictwa na pozycje zajmowane przez bojowników – poinformowały lokalne władze.

Do starć doszło na północy kraju. Atak wojsk rządowych poprzedziło bombardowanie lotnictwa. W wyniku skoordynowanej operacji zginęło około 100 rebeliantów. Po stronie rządowej zginęło natomiast około 20 żołnierzy – poinformowały lokalne władze. Podkreślono jednocześnie, że walki zakończyły się w poniedziałek wieczorem.

– Sytuacja wygląda na stabilną we wtorek, po tym jak mediatorzy podjęli rozmowy przy wsparciu ministra spraw wewnętrznych – powiedział przedstawiciel lokalnych władz agencji Reutera Ahmed al-Bekry.

25-milionowy Jemen, jeden z najuboższych krajów arabskich, wciąż nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudnia działalność Al-Kaidy i ujawniający się na południu separatyzm plemienny. W ostatnim miesiącu wybuchły również regularne walki na północy, gdzie szyiccy rebelianci walczą o większą niezależność od władz centralnych zdominowanych przez sunnitów.

Źródło: PAP

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s