Jak rozmawiać z islamem?

meczet2_0

Dlaczego wielu muzułmanów nie chce dialogu z chrześcijanami i czego chrześcijanin może nauczyć się od wyznawców islamu – na te i inne pytania odpowiada w najnowszym „Gościu Niedzielnym” członek komisji episkopatu ds. dialogu z religiami ks. dr Adam Wąs (KUL).

Oto fragmenty rozmowy, przeprowadzonej przez ks. Tomasza Jaklewicza:

O dialogu

Jak mówi ks. dr Wąs, trzy dominujące wśród muzułmanów stanowiska to: antydialogowe, zachowawcze oraz prodialogowe. – Wszystkie powołują się na Koran. Zwolennicy pierwszego wykorzystują fragment mówiący wyraźnie: „Nie bierzcie sobie za przyjaciół żydów i chrześcijan” (5,51). Ale już 31 wersetów dalej czytamy, że najbliżsi muzułmanom są chrześcijanie. Problem stanowi więc niejasność przesłania koranicznego – wyjaśnia specjalista.

Ponadto dialog jest często postrzegany jako część zsekularyzowanej kultury zachodniej, promującej wartości antyislamskie. – Dialog jest dla nich zagrożeniem – przyznaje ks. Wąs,. ale dodaje, że pora część muzułmanów zajmuje stanowisko neutralne, powołując się także na Koran: „Wy macie waszą religię, a ja mam moją” (109,6).

Czy islam karze nawrócenie muzułmanina na chrześcijaństwo śmiercią?

W Koranie nie ma takiego nakazu. – Wynika on z tradycji i słów Mahometa o karaniu śmiercią tych, którzy porzucają islam. Odpowiedzią jest sięgnięcie do Koranu, gdzie wyraźnie jest napisane: „Nie ma przymusu w religii” (2,256) – cytuje islamolog.

Czego chrześcijanin może się nauczyć od muzułmanów?

– Przede wszystkim znaczenia modlitwy – uważa ks. Wąs. – Muzułmanie modlą się pięć razy w ciągu dnia. Nie wstydzą się tego także w miejscach publicznych. Cechuje ich odważne przyznawanie się do wiary i poczucie odpowiedzialności za to, co uważają za święte. Silny jest też wspólnotowy wymiar islamu kontrastujący z popularną dziś na Zachodzie indywidualizacją wiary w chrześcijaństwie – podkreśla.

Cały wywiad: http://info.wiara.pl/doc/1063733.Jak-rozmawiac-z-islamem

Grafika: ceo.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s