Uprowadzenie konsula wraz z 48 osobami

IRAQ-UNREST-JIHADISTS

Rebelianci z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali turecki konsulat w Mosulu i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami – podały w środę irackie i tureckie źródła.

„Nawiązany został kontakt z pewnymi ugrupowaniami bojowników w Mosulu, aby zapewnić bezpieczeństwo personelowi dyplomatycznemu” – podało rządowe źródło tureckie.
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w trybie pilnym z podsekretarzem Tureckiej Narodowej Agencji Wywiadowczej (MIT) i wicepremierem Besirem Atalayem, aby przedyskutować rozwój wydarzeń.

Do opanowania konsulatu tureckiego doszło w dzień po uprowadzeniu przez ISIL 28 tureckich kierowców ciężarówek dostarczających paliwo dieslowskie do elektrowni w Mosulu.

Dżihadyści z ISIL dowodzonego przez Abu Bakra al-Bagdadiego opanowali w ciągu 48 godzin znaczne części stolicy prowincji Niniwa i w środę rozszerzyli swoją kontrolę na obszar na południe od miasta, gdzie znajduje się największa iracka rafineria oraz na sektory sąsiednich dwóch prowincji, Kirkuku i Salah Ad-Din.

Utrata kontroli nad zamieszkanym głównie przez sunnickich Arabów Mosulem, z którego uciekło około pół miliona mieszkańców jest poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu, który zapowiedział uzbrajanie wolontariuszy i zwołał na czwartek posiedzenie parlamentu, aby ogłosić stan wyjątkowy.

W Mosulu zabroniono korzystania z samochodów i ludzie uciekają na piechotę; brakuje wody pitnej, a zapasy żywności są wątłe.

Opanowanie Mosulu przez rebeliantów będzie miało – zdaniem firmy doradczej z Nowego Jorku Eurasia Group – ograniczony wpływ na eksport ropy.

ISIL, który ma bazy na zachodzie Iraku, infiltruje Syrię przez nieszczelną granicę. Al-Anbar i Niniwa graniczą z Syrią.

Bojownicy ISIL, grupy dżihadystów, która oderwała się od Al-Kaidy i skonfliktowała z nią, oskarżają władze w Bagdadzie o narzucanie krajowi „dyktatury szyitów”. Sunici uważają, że zdominowany przez szyitów rząd dąży do ich marginalizacji.

Źródło i grafika: interia.pl

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s