Wybory w Turcji

tma-erdogan-DW-Bayern-ANKARA

Kolejne w tym roku wybory w Turcji za pasem. W sierpniu dojdzie do pierwszych w historii tego państwa bezpośrednich wyborów prezydenckich, w których niemal pewnym kandydatem będzie obecny premier Recep Tayyip Erdoğan.

Byłaby to naturalna kandydatura szefa rządzącej partii, która kolejny raz z rzędu z dużą przewagą wygrała wybory. Na uwagę zasługuje fakt, że premier opowiada się za utrzymaniem przepisu ograniczającego kadencje poselskie do trzech. Jeśli nie dojdzie do zmiany prawa w tym zakresie, Erdoğan przestanie być premierem w 2015 roku.

Niemal pewny kandydat

Mimo braku oficjalnej deklaracji ze strony premiera Erdoğana, po mocnym zwycięstwie w wyborach samorządowych podczas których rządząca AKP zdobyła 43 proc. głosów, spodziewany jest jego start w wyborach prezydenckich. Utrzymując wynik z marca, rozstrzygnięcie mogłoby przyjść już w pierwszej turze.

Prezydent Turcji zostanie wyłoniony w wyborach bezpośrednich, jeśli uzyska bezwzględną większość ważnych głosów. W przeciwnym razie przeprowadzona zostanie druga tura wyborów, w której obowiązywać będzie zwykła większość, a stanie do niej dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli najwięcej głosów.

Cały artykuł: http://balkanistyka.org/erdogan-prezydentem-turcji/

Grafika: internet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s