Kolejny przykład barbarzyństwa islamistów

Islamic State  Islamic State hostage Alan Henning

04.10. Kair (PAP) – Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w piątek wideo pokazujące egzekucję brytyjskiego zakładnika, Alana Henninga – podała agencja AP. Według brytyjskiego premiera Davida Camerona zabójstwo to jest dowodem barbarzyństwa terrorystów.

Ścięcie Henninga było odwetem za brytyjskie naloty na cele IS w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września. Według amerykańskiego ośrodka SITE, zajmującego się problematyką terroryzmu, wideo trwa ponad minutę i jest zatytułowane „Kolejna wiadomość dla Ameryki i jej sojuszników”. „Ja jako Brytyjczyk zapłacę za decyzję naszego parlamentu dotyczącą zaatakowania Państwa Islamskiego” – mówi na nagraniu 47-letni Henning, ubrany w pomarańczową koszulę przypominającą odzież więźniów z Guantanamo.

 

Zabicie Brytyjczyka potępił premier Cameron. Powiedział, że „brutalne zabójstwo Alana Henninga przez Państwo Islamskie pokazuje, jakimi barbarzyńcami są ci terroryści i jak bardzo są odrażający”. Szef rządu zapewnił, że Londyn zrobi wszystko co możliwe, by „odnaleźć tych morderców i ich osądzić”.

 

Dodał, że myślami jest z żoną Brytyjczyka, ich dziećmi „i wszystkimi, którzy go kochali”. Ten 47-latek „pojechał do Syrii, by pomagać ludziom różnych wyznań, którzy są w potrzebie” – mówił.

 

Brytyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że próbuje ustalić, czy wideo przedstawiające egzekucję Henninga jest autentyczne. Jeśli okaże się, że nagranie jest prawdziwe, „to będzie to kolejne odrażające morderstwo” – napisał Foreign Office.

 

„Brutalne zabójstwo” stanowczo potępił też prezydent USA Barack Obama, który zapewnił, że jego kraj będzie dążył do osądzenia winnych śmierci zakładnika. „Razem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi i innymi sojusznikami będziemy dążyć do osądzenia zabójców Alana, a także tych, którzy zabili Jima Foleya, Stevena Sotloffa i Davida Hainesa” – mówił Obama, wymieniając nazwiska innych ofiar islamistów.

 

Agencja AP pisze, że wideo przypomina poprzednie nagrania IS z zagranicznymi zakładnikami, a wypowiadający się z brytyjskim akcentem zamaskowany mężczyzna brzmi podobnie do tego, który przeprowadził wcześniejsze egzekucje.

 

To czwarte takie nagranie opublikowane przez IS. Poprzednie przedstawiały egzekucje amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

 

Henning, 47-letni taksówkarz z Salford w północnej Anglii, przyłączył się do konwoju, który miał dostarczyć leki do szpitala w północno-zachodniej Syrii. Został uprowadzony 26 grudnia 2013 roku, tuż po przekroczeniu granicy turecko-syryjskiej. W tym tygodniu jego żona Barbara błagała islamistów o uwolnienie męża.

 

O zwolnienie Henninga apelowało również ostatnio kilkunastu przywódców muzułmańskich w Wielkiej Brytanii. Sekretarz generalny czołowej brytyjskiej organizacji Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB) Shuja Shafi uznał ścięcie zakładnika za „podłe i odpychające”. „Zabójcy Alana Henninga nie mają szacunku dla islamu ani dla muzułmanów na całym świecie, którzy prosili o jego uwolnienie” – oświadczył.

 

Na nagraniu znalazła się groźba zamordowania kolejnego zakładnika, Amerykanina Petera Kassiga, w odwecie za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz potwierdził, że Kassig jest przetrzymywany przez dżihadystów.

 

Według agencji Reutera w rękach islamistów w Syrii znajduje się mniej niż 10 zachodnich zakładników. Wśród nich jest brytyjski dziennikarz John Cantlie, który pojawił się już na trzech nagraniach.

 

W ostatnich miesiącach bojownicy z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii oraz utworzyli na tych terenach kalifat.

 

W prowadzonej przeciwko dżihadystom misji w Iraku uczestniczą Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Wkrótce do tych krajów przyłączy się Australia. W Syrii bombardowania prowadzą USA w koalicji z siłami zbrojnymi pięciu państw arabskich: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu i Jordanii. (PAP)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s