Hezbollah – potężny rozgrywający w regionie Bliskiego Wschodu

hezbollah

Wojna domowa w Syrii, która rozlała się na sąsiedni Irak, coraz bardziej przybiera kształt regionalnej batalii o władzę. Cichym, ale ważnym uczestnikiem tego starcia jest Hezbollah, najpotężniejsza „prywatna armia” na świecie – pisze „Polska Zbrojna”.

O Hezbollahu wszyscy usłyszeli w 2006 roku. Wtedy bowiem to ugrupowanie polityczno-militarne, mające reprezentację w libańskim parlamencie, starło się w trwającej 34 dni wojnie z Izraelem. Zdaniem wielu komentatorów wygrał właśnie Hezbollah, który później przeszedł w fazę odbudowania sił i wyczekiwania. Gdy w 2011 roku wybuchła wojna domowa w sąsiedniej Syrii, szyicki Hezbollah, blisko powiązany z Iranem, bacznie się przyglądał, jak reżim prezydenta Baszara al-Asada walczy o przetrwanie.

W 2013 roku ostatecznie włączył się w ten konflikt, ścierając się z siłami antyrządowymi. Doszło wówczas do walki szyickiego Hezbollahu przeciwko sunnickim odłamom Al-Kaidy. Wszystko po to, by osiągnąć wspólny cel Hezbollahu i Teheranu – utrzymać przy władzy świeckiego prezydenta Baszara al-Asada (który jest wyznawcą alawizmu – nurtu zbliżonego do szyizmu). Szerszy cel to natomiast wzmocnienie szyitów przed wzrastającym ekstremizmem sunnitów.

Ciąg dalszy artykułu można przeczytać na: http://wiadomosci.wp.pl/title,Hezbollah-potezny-rozgrywajacy-w-regionie-Bliskiego-Wschodu,wid,16843622,wiadomosc.html?ticaid=113905&_ticrsn=3

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s