ISIS i Al – Kaida jednoczą siły. Cel: Liban

_47915512_hezbposition466afp

Starcia między Hezbollahem a Frontem al – Nusra, do jakich doszło w niedzielę 5 października br. sugerują, że Liban jest kolejnym państwem w regionie, które jest zagrożone ofensywą sunnickich fundamentalistów. Trwająca od trzech lat wojna domowa w Syrii może się przenieść na sąsiednie kraje. Istnieje realna groźba nasilenia napięć między różnymi ugrupowaniami w Libanie, mających afiliacje w sąsiednich krajach arabskich, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do destabilizacji całego regionu.

Próby uwikłania Libanu w poważniejszy konflikt nasiliły się na początku 2014 roku. Chociaż zamachy bombowe miały miejsce już wcześniej, ataki rakietowe zwiększyły swoją częstotliwość w styczniu tego roku. 17 stycznia 2014 co najmniej siedem osób zginęło, a 15 innych zostało rannych na skutek ostrzelania rakietami sannickiego miasta Arsal. Powiązany z Al – Kaidą Front al – Nusra oficjalnie przyznał się do zamachu jaki miał miejsce 2 lutego w mieście Hermel będącym bastionem Hezbollahu. W wyniku wybuchu samochodu pułapki w mieście znajdującym się na północy Libanu, zginęły co najmniej trzy osoby. 4 marca 2014 roku na Dolinę Bika spadły trzy rakiety Grad odpalone z terytorium Syrii. Podobna sytuacja miała miejsce 25 kwietnia 2014. Trzy rakiety spadły na wioskę Al – Kaa w Dolinie Bika.

Równolegle z rozpoczęciem przez siły amerykańskie i ich sojuszników nalotów na Irak i Syrię, dżihadyści rozpoczęli ofensywę na granicy syryjsko – libańskiej. 2 sierpnia 2014r. doszło do starć w Arsal, które od wybuchu w 2011r. wojny domowej w Syrii stało się miejscem schronienia dla kolejnych napływających tam syryjskich uchodźców. Islamiści zaatakowali posterunek policji w Arsalu, uwalniając zatrzymanych wcześniej Syryjczyków. W wyniku interwencji armii libańskiej, która użyła artylerii i czołgów, zginęło 11 terrorystów , 3 cywilów oraz 8 żołnierzy. Istotnym wydarzeniem tego dnia było porwanie 16 członków libańskich sił bezpieczeństwa. Według źródeł w Bejrucie terroryści przybyli z okolicznych obozów dla syryjskich uchodźców. W uwolnienie członków libańskich sił bezpieczeństwa zaangażowali się Katarczycy, ale negocjacje zerwane zostały przez rząd libański, a do chwili obecnej dżihadyści zabili dwóch porwanych. Do ataków na wojsko doszło także w Wadi Hmayyed, gdzie zginęło 2 żołnierzy pilnujących punktu kontrolnego oraz w Trypolisie, gdzie raniono dwóch kolejnych.

Syryjskie wojska rządowe podległe reżimowi Baszira al – Assada w Damaszku, kilkakrotnie atakowały już cele w okolicy Arsal przy użyciu artylerii i śmigłowców bojowych, zaś wokół miasta aktywnie działają bojówki szyickiego Hezbollahu. Wśród tych, którzy znaleźli schronienie w Dolinie Bekaa, znalazło się wielu sunnickich bojowników. Wydarzenia z początku sierpnia były jednymi z najpoważniejszych incydentów na granicy Syrii i Libanu, jakie miały miejsce od wybuchu wojny domowej w Syrii i jednocześnie motorem napędowym dalszej eskalacji konfliktu.

Całość: http://www.defence24.pl/analiza_isis-i-al-kaida-jednocza-sily-cel-liban

Grafika: BBC

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s