Jest wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. braku regulacji dopuszczających ubój rytualny

Rzecznik praw obywatelskich skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które nie zezwalają na ubój rytualny na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i przewidują kary za takie uśmiercanie zwierząt.
O wniosku poinformowała Anna Kabulska z wydziału komunikacji społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Jak przypomniała, ubój rytualny, czyli bez wcześniejszego ogłuszania zwierząt, jest praktykowany w judaizmie i islamie.

Niezgodne z konstytucją

RPO wniosła o stwierdzenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt z konstytucją, europejską konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Kartą Praw Podstawowych w zakresie, w jakim ustawa nie zezwala na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i zarazem przewiduje odpowiedzialność karną osoby dokonującej uboju rytualnego.

– Ubój rytualny, dokonywany w rzeźni i przez przyuczonego ubojowca i na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych, który nie odbywa się na masową skalę, zmierza zaś wyłącznie do zaspokojenia potrzeb określonej wspólnoty religijnej, jest konstytucyjnie dopuszczalny – oceniła Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

Czytaj dalej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16892510,Jest_wniosek_do_Trybunalu_Konstytucyjnego_ws__braku.html
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s