Kawałek Polski na tureckiej ziemi

Polonezköy, czyli polska wieś. Miejsce niedaleko Stambułu, związane silnie z polskością. Niewiele osób o nim wie, a warto jednak dowiedzieć się parę faktów o tej ostoi polskości w okresie zaborów.

Samolot wylądował na lotnisku w Stambule. Pasażerowie wychodzą z budynku lotniska i wyczuwają orientalny klimat miasta. Metropolia, jakich wiele w Europie, a jednak taka odmienna. Powietrze ma inny zapach. Widoki też zapadają głęboko w pamięć.

Z daleka widać różnice kulturowe. Można tego albo nie zrozumieć albo zakochać się od pierwszego wejrzenia. Nie o tym chcę jednak dzisiaj napisać. Będąc w tej dawnej stolicy Imperium Osmańskiego większość turystów nawet nie wie, że nieopodal może znaleźć miejsce tak ściśle związane z burzliwymi dziejami naszego narodu. Taki kawałek Polski w dawnym państwie Osmanów. Miejsce gdzie dom odnaleźli powstańcy listopadowi, styczniowi, wielkopolscy i pokolenia emigrantów czekających na odbudowę niepodległego państwa. Byli także uciekinierzy z carskiej armii służący na Kaukazie.

450px-İstanbul_6256

Cały tekst:   http://bliskiwschod.pl/2014/11/kawalek-polski-na-tureckiej-ziemi/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s