„Islamistom trzeba uniemożliwić wyjazdy do Syrii”

pobrane (2)

Zradykalizowani islamiści powracający z Syrii stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też nie powinno się im pozwolić opuścić kraju” – uważa ekspert Peter Neumann w wywiadzie dla DW. 

DW: Władze niemieckie wymieniają liczbę około 550 zradykalizowanych islamistów, którzy wyruszają z Niemiec do tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Jak niebezpieczni są ci, którzy wracają do kraju?

Peter Neumann: Należy się liczyć z tym, że niektórzy z nich włączą się w działalność terrorystyczną. Ci, którzy uczestniczyli w walkach, zradykalizowali się jeszcze bardziej, ponadto przyswoili sobie różne zdolności: wiedzą na przykład, jak zbudować bombę albo jak obchodzić się z bronią. Istotne jest również to, że nawiązali wiele kontaktów.

Początek kariery Osamy bin Ladena

Wszystko wskazuje na to, że w Syrii dzieje się dokładnie to samo, co działo się w latach 80. XX wieku w Afganistanie. Wtedy mieliśmy po raz pierwszy do czynienia z wielkim ruchem: do Afganistanu przybywali młodzi ludzie, żeby walczyć z Sowietami. Po wojnie wielu z nich wróciło w rodzinne strony. Inni zdecydowali się na udział w dalszych konfliktach zbrojnych. I… tak powstała Al-Kaida. (…) Osama bin Laden rozpoczął swoją karierę terrorystyczną jako zagraniczny bojownik.

Cały wywiad: http://www.dw.de/islamistom-trzeba-uniemo%C5%BCliwi%C4%87-wyjazdy-do-syrii-wywiad/a-18113048

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s